Rozhovor s Ing. Milanem Bříštělou, zakladatelem společnosti BRM AERO

3DEXPERIENCE 24. 10. 2018

Rodinná firma BRM AERO se zabývá vývojem, výrobou, prodejem a údržbou ultralehkých a lehkých sportovních letounů Bristell. Nabízí sestavení a realizaci všech typů modifikací přesně podle přání zákazníka.

BRM AERO má jednoduchou firemní filozofii – vyrábět nejlepší letadla ve své kategorii. Musí se proto soustředit na každý detail. Protože má firma svůj vlastní vývoj, hledala řešení pro podporu vývoje výrobku.

To potvrzují slova Ing. Milana Bříštěly, zakladatele společnosti: „Pro naplnění naší filozofie jsme potřebovali nejlepší 3D řešení na trhu. Proto jsme zvolili CATIA a 3DEXPERIENCE řešení od Dassault Systèmes v cloudové verzi a oslovili společnost Technodat.“

Pane Bříštělo, jak vznikla společnost BRM AERO?

Pracoval jsem v různých firmách a realizoval myšlenky lidí nade mnou. Pokaždé mi něco vadilo. Říkal jsem si, že kdybych to mohl dělat podle sebe, vypadalo by to jinak.

Na sklonku roku 2009 jsem přišel za synem a zeptal se ho, jestli se mnou chce dělat letadla. Moje další otázka byla, jestli se mnou chce dělat nejlepší letadla ve své kategorii. Souhlasil, takže v listopadu 2009 jsme založili firmu BRM AERO a spustili vývoj ultralehkého letadla. Na jaře 2011 jsme vstoupili na trh. Do toho letadla jsem vložil svou pětadvacetiletou zkušenost z letectví, patnáctiletou zkušenost z malého letectví a podařil se nám výrobek, který se dostal do vysněného horního segmentu ve své kategorii. Díky tomu se firma začala docela dynamicky rozvíjet a postupně se dostala tam, kde je dnes.

Čím je Vaše firma jedinečná?

BRM AERO se za těch 7-8 let dostalo ke kadenci dvou letadel týdně. V letošním roce bychom měli vyrobit 100 letadel. Máme 74 zaměstnanců. Tento výsledek nás utvrzuje v tom, že naše rozhodnutí jít do segmentu kvalitních výrobků bylo správné. Za krátkou dobu jsme se dostali do 25 zemí celého světa. To jen díky kvalitě výrobku, jeho vlastnostem, dílenskému zpracování a tomu, že se soustředíme na každý detail. To nám přináší nové zakázky. Naše filozofie při konstruování letadel je taková, že klademe důraz na bezpečnost posádky.

Proč jste se rozhodli pro 3DEXPERIENCE Platformu na Cloudu?

Protože jeden ze segmentů, do kterého jsme se s dalším vývojem chtěli pustit, je čtyřsedadlové letadlo, pociťovali jsme nedostatečnost tehdejšího řešení především v oblasti sheet metalu, komplexních tvarů a obecně rozvinutelných dílů. Z toho důvodu jsme se začali zajímat o systém CATIA. Na druhou stranu jsme velmi rychle nabírali nové zakázky a potřebovali jsme expandovat, takže jsme měli finanční problém na CATII dosáhnout. Abychom nemuseli kupovat plnohodnotnou licenci, uvítali jsme možnost pořídit 3DEXPERIENCE Platformu na Cloudu. Tento způsob používání 3D systémů zásadně mění situaci. Nemusíte dlouhou dobu spořit prostředky na jednu licenci, ale můžete v podstatě obratem pořídit licence dvě, tři, čtyři, což jsme taky udělali. Platíte měsíčním paušálem za používání Cloudu. Díky tomu nemusíte omezit dynamiku rozvoje společnosti a společnost daleko rychleji nastartuje a dostane se o level výš.

Jak řešení ,,Engineered to Fly“ na 3DEXPERIENCE Platformě podporuje inovace Vašich výrobků?

Díky vstřícnosti Technodatu byla dohodnuta návštěva zástupců Dassault Systèmes v naší společnosti. Toto setkání bylo velmi užitečné, protože byl definován optimální balíček modulu 3DEXPERIENCE on the Cloud, cílený na naši potřebu při vývoji letadel.

Co Vám přináší Cloud?

My, jako malá společnost, zaměstnáváme především výrobní dělníky. Nemáme zájem zaměstnávat mnoho kancelářských zaměstnanců. Platforma 3DEXPERIENCE on the Cloud má výhodu v tom, že veškerá správa a funkčnost systému, problémy při modelování, kdy se konstruktér zadrhne a podobně, to vše je řešeno v rámci technické podpory. Nemusíme zaměstnávat IT managera, o tuto část se nám kompletně stará Technodat prostřednictvím svých specialistů.

Jedna z dalších výhod, kterou Cloud přináší je fakt, že nepotřebujeme výkonný server, protože pracujeme ze vzdáleného uložiště. Nemusíme se starat, jestli uložiště má nebo nemá dostatečnou kapacitu, protože pružně pracuje s daty, které používáme a stará se o to, aby data bylo kam ukládat. Nedílnou výhodou je i to, že pokud by u nás došlo třeba k vyhoření konstrukční kanceláře, tak data jsou uložena na externím Cloudu na externím serveru mimo firmu.

Jak hodnotíte Technodat, včetně jeho role do budoucna?

Nedovedu si představit, že bychom provozovali 3DEXPERIENCE on the Cloud bez podpory dobrého dodavatele. Tato součinnost mezi dodavatelem a odběratelem je velice důležitá. CATIA je složitý systém. Bez kvalifikovaného týmu lidí, kteří s tímto systémem pracují léta a znají ho od A do Z, by nebylo možné vůbec cokoliv vytvořit.

Technickou podporu naši konstruktéři využívají velmi často. Navíc nám Technodat v poslední době nabídl velice užitečnou věc. Monitoruje typy dotazů a na základě toho připravuje cílené doškolení na potřebné oblasti, navíc k tomu, co se již naši lidé naučili na úvodních nebo pokračovacích školeních. Sleduje, jak se naši konstruktéři vyvíjí a jak by mohli CATII využívat efektivněji než doposud. To je věc, myslím si, ne docela automatická. To je ta přidaná hodnota.

Ztělesňujete sen mnoha tvořivých lidí, kteří milují krásné a užitečné technické výrobky, sní o práci na takovém výrobku a chtějí být úspěšní jako Vy. Jaké je Vaše doporučení pro takové tvořivé a technicky nadané lidi?

Má rada je jednoduchá. Nejdůležitější věc - musíte si věřit. Když si vytyčíte nějaký cíl, tak za ním musíte systematicky jít a nebát se toho. Nebát se jakékoli myšlenky, která zpočátku vypadá jako šílená. A důležité v dnešní době je vsadit na kvalitu. Neplatí, že nejprodávanější jsou levné, průměrné nebo podprůměrné výrobky. Naopak. Roste a zvětšuje se dramaticky segment zákazníků, kteří chtějí kvalitní výrobek, dílensky perfektně zpracovaný, s výtečnými parametry. Takže další rada je rozhodně směřovat do segmentu kvalitních výrobků.

 

Rozhovor vyšel v časopise CAD, vydání 4/2018.

Ozvěte se nám


Bližší informace o tom, jak Vámi vyplněné osobní údaje zpracováváme, naleznete zde.

DALŠÍ ZPRÁVY ZE SEKCE: NOVINKY a ČLÁNKY

Sociální sítě